Dance

Content to start

Awards & Achievements

Cindy Leung Sze-chai  The 44th Open Dance Contest – Best Performance Award & Gold Award (Ballet Solo) 
Maggie Lam Hoi-yee, Cindy Leung Sze-chai  The 44th Open Dance Contest – Gold Award (Ballet Duo)
Zhou Minghao, Mike 2016 World Choreography Competition in Daegu International Choreography Festival – Gold Prize in Solo Session
Wong Po Lui, Jasmin 2016 World Choreography Competition in Daegu International Choreography Festival – Bronze Prize in Solo Session
LI Tuokun Bauhinia Cup 2013 Achievement Award in Solo Dance (choreographed by Chan Chung Yeung)
WONG Ka-wai, Felix Bauhinia Cup 2013 Achievement Award in Choreography
WONG Choi-si, Tracy Bauhinia Cup 2013 - Silver Cups in Group Choreography
TANG Yui-sze, Natalie The Hong Kong Ballet Group 8th Young Ballet Stars Award Competition - Girls 7 - Silver Medal
SONG Haifeng Open audition at the Monaco Dance Forum’s Tremplin Jeunes Ballets (2011) obtained contract with Tanzcompanie Oper Graz
WANG Ruochen Open audition at the Monaco Dance Forum’s Tremplin Jeunes Ballets (2011) obtained contract with Tanzcompanie Oper Graz
CHENG Wing-yan Hong Kong Dance Federation: Chinese Dance Competition on Syllabus for Grade Examination - Gold Medal
Kadiliya HAIMITI 2011 World Bellydance Convention Award in Korea - 3rd Place
LAI Pui-ki Peggy The 39th Hong Kong Open Dance Contest - Gold Medal in Ballet (Open) ​
ZHU Chenli Miss Hong Kong Pageant 2011 - Champion
YUAN Shang-jen, SUN Gongwei Open audition at the Monaco Dance Forum’s Tremplin Jeunes Ballets (2010) obtained contract with the National Ballet of Portugal
YEUNG Po-ting, Sarah Open audition at the Monaco Dance Forum’s Tremplin Jeunes Ballets (2010) obtained contract with Hong Kong Ballet
CHUNG Man-in, Natalie The Hong Kong Ballet Group 7th Young Ballet Stars Award Competition - Girls 7 - Bronze Medal
HUI Ka-chun, Kenneth The Hong Kong Ballet Group 7th Young Ballet Stars Award Competition - Boys 5 - Bronze Medal
LAI Pui-ki, Peggy ​The Hong Kong Ballet Group 7th Young Ballet Stars Award Competition - Girls 7 - Silver Medal
LAI Tin-ki, Tinffany 3rd World Junior Wushu Championship 2010 (Singapore) 
Women’s 42 Forms - Taijiquan (Group A) - First Prize & Taijijian (Group A) - Third Prize
LEUNG Chun-long The Hong Kong Ballet Group 7th Young Ballet Stars Award Competition - Boys 5 - Silver Medal
MAK Pui-hang, Arthur Hong Kong Dance Federation: Bauhinia Cup International Dance Invitation Championships 2010 -  Excellent Male Dancer Award
Michael LIN ISTD Marjorie Davies Tap Awards - Commended Award
Saeko HAYASHI Royal Academy of Dance Syllabus - Solo Seal Award
YUAN Shang-jen 2010 Jumping Frames Dance Video Competition - Special Award for Chinese Dance Filmmakers
WONG Sui-lun CCDC’s One-minute Jumping Frames Dance Video Festival 2009 - 2010 - CCDC’s 2009-2010 Jumping Frames Dance Video Festival Commission Work
Saeko HAYASHI The Hong Kong Ballet Group 6th Young Ballet Stars Award Competition - Female Senior Division (2008) - Silver Medal
HO Ka-lo, Carrol, HO Ho-fei, SIU Sin-hung, NGAN Ka-wun, WONG Kuk-li Bauhinia Cup 2008 - Gold Award for Performance
HUI Mo-yiu Jumping Frames Dance Video Competition 2008 - The Jumping Frames 2008 Dance Video Award and the Special Award for Hong Kong Dance Filmmakers
YU Hoi-ling The Hong Kong Ballet Group 6th Young Ballet Stars Award Competition - Open Choreography Section (2008) - Silver Medal
LEUNG Kim-fung, Kenny 2007 Kangaroo Cup Dance Competition - Outstanding Student Award
Abudureheman ADILIJIANG Open audition at the Monaco Dance Forum’s Tremplin Jeunes Ballets (2006) obtained contract with the Royal Swedish Ballet
WU Mi Open audition at the Monaco Dance Forum’s Tremplin Jeunes Ballets (2006) obtained contract with Ballet Gran Canaria
MA Renjie Open audition at the Monaco Dance Forum’s Tremplin Jeunes Ballets (2006) obtained contract with Ballet du Rhin
HE Chao-ya, HO Ho-fei, LAU Tsun-siu, LIN Zheng-yuan, TSE Sung-yan, YAU Chun-hei, YUAN Sheng-lun 4th Shen Zhen Dance Competition (2006) - 3rd Prize in Performance
SUN Gongwei 8th Tao Lei Bei Dance Competition - Chinese Classical Dance Group A (2006) - 2nd Prize